Midilli Adası
05 Ağustos, 2011 | 15:26

Midilli Turları ve Midilli Adası için Kavala, Pire ve Sakız adasından Midilli feribot seferleri vardır.

Özellikle Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden her gün kalkan feribotlar ile ulaşım sağlanır. Midilli feribotları Ayvalık’tan akşam kalkmaktadır ve Midilli’den de aynı şekilde feribot ile sabah erken saatlerde dönüş imkanı bulunmaktadır.

Midilli turistik bir ada olduğundan her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de ki turizm şirketleri Midilli adası için feribot bileti, otel rezervasyonu, transfer gibi birçok hizmeti vermektedir.

Ayvalık’tan feribot ile yaklaşık 2 saatte geçilebilen Midilli adasının limanı, Mitilene’dir. Liman 19. ve 20. yüzyıldan kalma binalar ile çevrilidir. Kentte müzeler, tarihi kaleler, adaya özgü seramik çeşitlerinin satıldığı atölyeler bulunur. Suyunun çok güzel olması Midilli Adası’nı uzo üretiminde önemli bir yer haline getirmiştir.

Midilli adası Yunanistan’ın 3. büyük adasıdır. Adanın kuruluşu MÖ. 10. yüzyıla dayanır.

Tarihte Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. Nüfusu 97.000 olup adanın turizme olan ağırlığı dışında en büyük geliri tarımdır.

Sokakları biraz dar olduğundan araçların motor sesleri sizi biraz rahatsız etse de, sakin koylara geldiğinizde kendinizi çok rahatlamış hissediyorsunuz. Midilli Adası’nda görülmesi gereken yerler, batı bölümündeki Sigri ve yakınlarında bulunan Eressos. Kuzeyde ise en turistik bölge olan Molivos, Asspos ve balıkçı köyü Sykamia’dır.

Bir zamanlar kadın şair Sappho’nun yaşadığı Eressos, özellikle görülüp gezilmesi gereken yerler arasındadır. Eressos sahilinde duvarlarda şaire ait yazıları görebilmek mümkün. Bu nedenle dünyanın her yerinden 10 binlerce kadın turist Eressos sahillerine bu yazıları görmek ve sahilde deniz manzarasını seyrederek hayallere dalmak için gelmektedir. Duvar yazılarından birtanesi ” İyi kızlar cennete, Kötü kızlar Lesvos’a “.

Sadece Türkiye’den değil Avrupa’nın birçok şehrinden insanlar Midilli adasını ziyaret etmektedir.

Midilli Adası’na Kavala, Pire ve Sakız adasından hafta içerisinde düzenli arabalı feribot seferleri vardır. Rodos, Selanik, Limni, Rafina, Sisam, Volos, Dedeağaç ve Kymi kasabasından da yine haftanın belirli günlerinde feribotlar ile ulaşım bulunur.

Midilli adasına Ayvalık’ın yanı sıra her gün olmamakla birlikte Dikili ve Akçay ‘dan da feribot seferleri yapılmaktadır. Dikili’den haftada 2-3 sefer yapılan feribot seferleri sezon zamanı her gün yapılmaktadır.

Twitter'da takip et! Twitter'da takip et!
Etiketler: ayvalık midilli feribot, Ayvalık midilli Feribot Seferleri, feribot saatleri, midilli adası, midilli ayvalık, midilli feribot, Midilli Feribot Seferleri, midilli tur, midilli turları,

“Midilli Adası Midilli Turları Midilli Feribot Seferleri” için 3 cevap

 1. tumer ongel diyor ki:

  22 nisan 2012 tarihinde selanik veya kavaladan midilliye f eribot ile gecmeyi dusunmekteyim bu konuda bilgi verebilirmisiniz

 2. ahmet budun diyor ki:

  sayin yetkili
  28.04.2012 cuma aksami veya 29.04.2012 cumartesi sabahi ayvalik – midilli gidis. 30.04.2012pazar midill-selanik
  donus selanik – sakiz 30.04.2012 veya 01.05.2012 selanik – sakiz aynigun sakiz- cesme olabilir.sonuc olarak sizden ricamiz selanik donusunde alternatif varsa bilgi Rica ederiz.Saygilar ahmet budun

 3. Bülent diyor ki:

  merhaba,

  önümüzdeki ay Ayvalıkta olacağım ve günübirlik veya 1 gece konaklamalı Midilli ziyareti yapmayı düşünüyorum, vize durumu nedir?

  teşekkürler,

  Bülent ÖZGE

Bir Cevap Yazın

Yunan Adaları'nı takip edin !

Son Dakika Haberleri
Son dakika haberleri için tıklayın »