Midilli Turları ve Midilli Adası için Kavala, Pire ve Sakız adasından Midilli feribot seferleri vardır.

Özellikle Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden her gün kalkan feribotlar ile ulaşım sağlanır. Midilli feribotları Ayvalık’tan akşam kalkmaktadır ve Midilli’den de aynı şekilde feribot ile sabah erken saatlerde dönüş imkanı bulunmaktadır.

Midilli turistik bir ada olduğundan her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de ki turizm şirketleri Midilli adası için feribot bileti, otel rezervasyonu, transfer gibi birçok hizmeti vermektedir.

Ayvalık’tan feribot ile yaklaşık 2 saatte geçilebilen Midilli adasının limanı, Mitilene’dir. Liman 19. ve 20. yüzyıldan kalma binalar ile çevrilidir. Kentte müzeler, tarihi kaleler, adaya özgü seramik çeşitlerinin satıldığı atölyeler bulunur. Suyunun çok güzel olması Midilli Adası’nı uzo üretiminde önemli bir yer haline getirmiştir.

Midilli adası Yunanistan’ın 3. büyük adasıdır. Adanın kuruluşu MÖ. 10. yüzyıla dayanır.

Tarihte Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. Nüfusu 97.000 olup adanın turizme olan ağırlığı dışında en büyük geliri tarımdır.

Sokakları biraz dar olduğundan araçların motor sesleri sizi biraz rahatsız etse de, sakin koylara geldiğinizde kendinizi çok rahatlamış hissediyorsunuz. Midilli Adası’nda görülmesi gereken yerler, batı bölümündeki Sigri ve yakınlarında bulunan Eressos. Kuzeyde ise en turistik bölge olan Molivos, Asspos ve balıkçı köyü Sykamia’dır.

Bir zamanlar kadın şair Sappho’nun yaşadığı Eressos, özellikle görülüp gezilmesi gereken yerler arasındadır. Eressos sahilinde duvarlarda şaire ait yazıları görebilmek mümkün. Bu nedenle dünyanın her yerinden 10 binlerce kadın turist Eressos sahillerine bu yazıları görmek ve sahilde deniz manzarasını seyrederek hayallere dalmak için gelmektedir. Duvar yazılarından birtanesi ” İyi kızlar cennete, Kötü kızlar Lesvos’a “.

Sadece Türkiye’den değil Avrupa’nın birçok şehrinden insanlar Midilli adasını ziyaret etmektedir.

Midilli Adası’na Kavala, Pire ve Sakız adasından hafta içerisinde düzenli arabalı feribot seferleri vardır. Rodos, Selanik, Limni, Rafina, Sisam, Volos, Dedeağaç ve Kymi kasabasından da yine haftanın belirli günlerinde feribotlar ile ulaşım bulunur.

Midilli adasına Ayvalık’ın yanı sıra her gün olmamakla birlikte Dikili ve Akçay ‘dan da feribot seferleri yapılmaktadır. Dikili’den haftada 2-3 sefer yapılan feribot seferleri sezon zamanı her gün yapılmaktadır.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz