Kos turları için Bodrum Kos feribot seferleri ile sadece 55 dakika sürmektedir.

12 Yunan Adaları içinde en büyük ikinci ada olan Kos Adası Türkiye’ye en yakın olanıdır. Kos Adası’nda ortalama 30000 kişi yaşıyor. Adanın en önemli gelir kaynağı turizm’dir. Tarım adada en önemli iştir. Mısır üzüm, Buğday incir, zeytin, badem ve domates gibi ürünler yetiştirilir. Aynı zamanda adada şarap ta üretilmektedir. Kos Adası antik ve tarihi kalıntıları ile ünlüdür. Kos Adası’nın en ünlü mekanı olan Kos kasabası Hipokrat Ağacı, beyaz badanalı evleri ve barlar sokağı ile tanınmaktadır. Buralarda hotel, restaurant ve gece kulüpleri bulunur. Hipokrat Ağacı, hekim Hipokrat’ın simgesidir ve bu ağaç Kos Kasabası’nın merkezinde olup dünyaca ünlüdür.

Mitolojik çağlarda doktorların atası sayılan Hipokrat, insan tedavisinin eğitim ile sağlanabileceğini göstermiştir. Bu sayede Asklepeion bir tıp merkezi olarak kalmıştır. Günümüzde de doktorlar Hipokrat yemini etmek için Asklepeion’un bulunduğu Kos Adası’na gitmektedir. Modern şehir ve tarihin bir arada olduğu sokaklar, tapınaklar, harabeler, alışveriş merkezleri ve evler Kos Adası’nı bambaşka bir hale getirmiştir. Tapınaklar ve harabelerin üzerlerinde mistik çağlara ait yunus, aslan ve leopar gibi yunan motifleri bulunur. Tarihin izleri ve modern şehir Kos Adası’nda adeta iç içedir. Ayrıca adada Osmanlılar zamanından kalma bir camii de bulunmaktadır. Kos Adası’nda tarih ve kültürel özelliklerin yanı sıra zengin aktivite seçeneklerini de bulabilirsiniz. Güzel bir sabah kahvaltısının hemen ardından serin plajlarda güneşin ve serin suyun tadını çıkararak dinlenebilirsiniz. Bu güzel dinlenmenin ardından dünyanın en seçkin markalarının da bir arada olduğu alışveriş merkezlerine giderek zengin ürün ve hediyelik eşya çeşitlerine bakabilir ve buralardaki restoranlarda yemek yiyerek alışveriş yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Kos Adası’nda eğlence mekanları da alternatif bir aktivite seçeneğidir. Akşam üzeri ister gün batımını sahilde izleyebilir isterseniz de eğlence merkezlerine giderek gününüzü güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kos adası balayı çiftlerinin de tercih ettiği bir adadır. Balayı tatili geçirmek veya balayı için gidilen yunan adalarında bir sonraki destinasyon olarak olarak tercih edilmek üzere seçilebilir. Adada tatil veya balayı amaçlı gidenlere Türk rehberler de eşlik edebiliyor. Eğer tatil amaçlı gidiyorsanız adanın kültürel ve tabi güzelliklerini gördükten sonra yüzme ve dalış noktalarında hocalar eşliğinde dalış yaparak tatilinizi daha da güzel hale getirebilirsiniz. Kos Adası’nda yüzme ve dalış kulüpleri bulunur. Bu kurslarda kısa dalış ver yüzme dersleri alarak deniz altındaki dünyanın ayrı güzelliklerini de görme fırsatı bulabilirsiniz. KIPRIOTIS’de Kos Divers Club – KARDAMENA’da Arian Diving Centre bu hizmeti vermektedir. Kos adası sörf yapanlar için çok ideal bir yerdir. Değişik zorluk derecesinde rüzgar alan adanın bazı bölümlerinde sörf eğitimi ve sörf okulları bulunur. Yunan Adalarında tatil yapmayı veya eşinizle balayı tatili geçirmeyi düşünüyorsanız en gözde turizm cennetlerinden biri olan Kos Adası tercih edilebilecek güzel destinasyonlardan birisidir.

Kos adası Ege denizinde Dodecanese adaları merkezinde yer alan büyük ve güzel bir adadır.

Kos adası doğal güzellikleri ve altın kumlu harika plajlarının yanı sıra, antik çağlardan kalma tarihi anıtları ve görkemli tarihinin kalıntıları ile geçmişten günümüze kadar uzanan mitolojik bir adadır.

Tarım ve hayvancılıktan sonra Kos adası sakinleri geçimlerini turizm ile sağlar. Turizm adanın en önemli geçim kaynaklarından biridir.

Kos Adası Hakkında

Kos Adası Tarihi
Kos adası modern şehrin ve tarihi kalıntıların iç içe olduğu bir adadır. Kafeler, kuyumcular ve kıyafet dükkanları gibi yerler bu antik geçmişin mirasları ile bir arada yer almaktadır. 300 yıllık bir Osmanlı egemenliğinden sonra şimdi ise çok sayıda Türk bu adada yaşamaktadır. Ada içerisinde Türkçe de konuşulmaktadır. Antik çağlarda dünyanın en büyük hekimi olarak kabul edilen Hipokrat Kos adasında yaşamıştır.
Kos Adası Nasıl Gidilir?
Kos Adasına Bodrumdan bir feribot ile 20 dakika da gidilebiliyor.
Kos Adası Şehir İçi Ulaşım
Kos Adası’nda; bisiklet, otobüs, taksi ve kiralık scooterlar ile ulaşım sağlamak mümkündür.
Kos Adası Yeme & İçme
Kos Adası çok sayıda turistik hizmet veren restorana sahiptir. Zengin yemek çeşitleri ile her keyfe uygun damak tadı sunmaktadır. Türk damak tadı içinde tam bir lezzet üssüdür.
Kos Adası Tarihi
Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın yaşamış olduğu yerdir.
Kos Adası Plajları
Kos Adası sahilleri 112 km boyunca alabildiğince uzanır. Ada Nissyros, Giali, Pergoussa, Kandeliousa, Pahia ve Strogili gibi küçük adacıkları da içerir.
Kos Adası Otelleri
Kos Adası, Turistik otellerin bulunduğu geniş kumsallar ile aynı zamanda dopdolu eğlence mekanlarına da sahiptir.
Kos Adası Turları
Bodrum Kos günübirlik turlar ile adaya gidip gün içerisinde güzel bir yemek keyfinin ardından plajlarda güneşlenebilirsiniz. Yada 2 gece 3 gün Kos Adası turları ile adaya giderek bir çok aktivitenin yanı sıra geceleri eğlence mekanlarında da sabahın ilk saatlerine kadar eğlenebilirsiniz.
Kos Adası Gezi Notları
Kos Adası, son derece bakımlı tatil daireleri, oteller, restoranlar, barlar ve gece kulüpleri bulunur. Yunan adaları içinde en modern ada olan Kos Adası size unutulmaz bir tatil sunabilecek her şeye sahiptir.
Paylaş:

Bir Cevap Yaz