Santorini, 90,96 km² alana sahip, Yunanistan’ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik ada grubudur. Yunanistan’ın en romantik adalarından biri olmasıyla Balayı yapmayı düşünen çiftlerin ilk tercihi Santorini diyebiliriz.

Santorini (Türkçe Karşıtı: Santoron bir diğer adı ile Thira olarak geçmektedir.)

Balayı Şehri: Santorini!

Adanın tamamı turizm üzerine kuruludur. Santorini Turları ile Her yıl 1 milyon turist Santorini kraterini görmek için bu adaya gelir. Santorini yunan adaları içinde balayı tatili için tercih edilen en popüler adadır. Balayı çiftleri kraterin müthiş gün batımı manzarası eşliğinde nikahlarını yaparak unutulmaz bir balayı tatili geçirirler. Binlerce yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan krater adanın turizmde en çok tercih edilen yer olmasına sebep olmuştur. Adanın bu krater görünümü hilale benzediğinden mistik ve güzel bir tatil keyfi yaşamak isteyenler için Santorini adası 1 numaralı seçenektir. Aynı zamanda mitolojik bir tarihe sahip olan Santorini Adası’nda bazı arkeologlar tarafından bir zamanlar Atlantislilerin yaşadığı düşünülmüştür. Santorini adasında dilerseniz limandan kalkan botlarla kraterin ortasında bulunan adalara giderek turlara katılabilirsiniz. Adalarda şifalı olarak bilinen sular bulunmaktadır. Bu sularda yüzebilir ve dinlenebilirsiniz. Adanın bir simgesi haline gelen eşek taksiler ile yolculuk yapmayı ihmal etmeyin. Santorini Adası şarapları ile ünlüdür Buradaki bağ sahipleri cüzi bir ücret karşılığında mezede sunarak şaraplarını tattırma fırsatını verir. Adada yemek zevkini müthiş bir görünüme sahip krater manzarası eşliğinde bir restoranda yaşayabilirsiniz. Ayrıca Santorini Adası gece hayatında Mykonos Adasından bir sonraki duraktır. Birbirlerine kısa mesafeler uzaklığındaki eğlence mekânlarında güzel vakit geçirmenize olanak tanır. Santorini balayı, tatil, eğence, gezi, yemek, romantizm, tur ve gezi gibi aktiviteleri yaşayabileceğiniz en popüler yunan adasıdır.

Santorini adası, sadece dünyanın en büyük volkanik çöküntüsünü çevrelemesi nedeniyle bile olsa, dünyanın mutlaka görülmesi gereken, ilgi çekici yerlerinden biridir. Santoroni, büyük bir yanardağ patlamasının adanın ortasını atmosfere gönderip dünyanın gelecek yıllardaki iklimini değiştirdiği İÖ 1500 yılına kadar, Kykladlar’daki diğer adalardan pek de farklı değildi. Akdeniz’de, büyük gelgit dalgalarıyla gelen su, toprakta kalan 11 km uzunluğundaki boşluğu doldurmuştur. Adadan günümüze kalanlar, asıl yuvarlak adanın dış kenarlarıdır. 300 m yükseklikteki dimdik uçurumlar, bu yanardağ kraterini kuşatır; beyaz badanalı evlerden oluşan yerleşim yerleri bu kraterlerin doruklarına sığınmıştır. Santorini adası, uzaktan, kenarlarındaki kreması erimeye başlamış bir pastaya benzetilebilir. Orjinal adanın başka bir bölümü batıdadır. Thirasia şimdi, Santorini’den feribotla ziyaret edilebilecek ayrı yerleşim yerlerine sahiptir. Kraterin merkezinde İÖ 1500 yılındaki patlamanın ardından oraya çıkan, iki alçak toprak parçası bulunur: Nea Kameni ve Palea Kameni. Volkan hala aktif olduğu için – şimdi sakin olmasına rağmen – bu bölgede depremler olmaktadır. 1956 yılındaki son büyük deprem adadaki kasabalarda büyük hasara yol açmıştı.

Ziyaretçiler, Santorini’ye vardıklarında, doğuda dik karetin ilerisinde, güzel asmalarla kaplanmış düzlükleri görünce şaşırırla. ASlında burada her yıl 100.000 şişeden fazla şarap üretilip dünyanın dört bir yanına dağıtılır. Adanın asıl kasabası Fira, içerisindek iuzun kıvrımın merkezinde bulunan yüksek uçurumun tepesinde kurulmuştur. Çarpıcı manzaralara sahip binalar, suya doğru iner. 587 basamaktan oluşan taşlık dar patika, kasabayı küçük rıhtıma bağlar. Şimdilerde, burada gemilerle gelen turistleri kasabaya taşımak için bekleyen bir eşek filosu bulunmaktadır. Daha hızlı bir yöntemi tercih edenler içinse, deniz seviyesinden kayalıklara birkaç dakikada döne döne çıkan teleferik vardır. Ticari feribotların çoğu, kıyının daha ilerisindeki yeni Athinios limanına gelir. Trafik gürültüsü olmadan serbest bir şekilde dolaşabileceğiniz dar geçitleriyle, Fira, alışveriş sevenler için bir cennet gibidir, ama eşeklere karşı tetikte olun. Reprodüksiyon ikonlarından orjinal Faberge yumurtalarına, en iyi kalite mücevherden en beğenilen tasarımcıların giysilerine kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Buradaki günbatımı manzarasının dünyada bir eşi yoktur; bir şeyler içerken güneşin batışını seyredebieceğiniz bir yer bulmaya çalışın.


Santorini Adası Plajları

Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olan Santorini’nin plajları diğer adalara göre büyük farklılık gösteriyor. Kırmızı, beyaz ve siyah renklere sahip plajlar ziyaretçileri her zaman şaşırtıyor. Santorini adasında bulunan plajlar ise şunlardır;

 1. PERISSA & PERIVOLOS BEACH
 2. KAMARI BEACH
 3. RED BEACH
 4. Monolithos Beach
 5. VLYHADA BEACH
 6. AMMOUDI BEACH
 7. ASPRI BEACH
 8. Vourvoulos beach

Santorini Adası Müzeleri

 • ARCHAEOLOGICAL MUSEUM
 • PREHISTORIC MUSEUM THIRA MUSEUM
 • FOLKLORE MUSEUM EMM. A. LIGNOS
 • MARITIME MUSEUM
 • ARCHONTIKO ARGYROY

Santorini Adası Etkinlik ve Festivaller
 • Paskalya
 • Panagia Episkopi ( 15 Ağustos)
 • Agia Theodosia Bayramı (29 Mayıs)
 • Agioi Anargroi Bayramının İlk Günü ( 1 Temmuz)
 • Agios Loannis Bayramı (24 Temmuz)
 • Kutsal Haç Bayramı (8 Eylül)
 • Megaron Gyzi Festivali (Ağustos ayının ilk üç haftası)
 • Santorini Caz Festivali (Temmuz ayında gerçekleşmektedir.)
 • Ifestia festivali (Ağustos ayında gerçekleşmektedir.)
 • Uluslararasi Müzik Festivali (Eylül ayında gerçekleşmektedir.)

Santorini Adası Hakkında Haberler
Santorini Adası Hava Durumu
Currently
Currently
Currently
Currently

Santorini Adası Fotoğraflar

Paylaş:

Bir Cevap Yaz