Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Uzatılıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Avrupa Birliği (AB), Türk vatandaşlarına uygulanan Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması ‘nın 1 yıl daha uzatılması için yeşil ışık yaktı.

Yunan Adaları seyahati sırasında Türk vatandaşlarına kolaylık sağlayan Kapıda Vize Uygulaması, geçtiğimiz ay Avrupa Birliği tarafından kaldırılmıştı.

AB’deki Yunan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, “geçici vize” yani Kapıda Vize Uygulaması uzatılabilir. Diplomatlar, özellikle Yunan Adaları ‘ndaki turizmcilerin tepkisini çeken Kapıda Vize Uygulaması ‘nın kaldırılma kararının kısa sürede çözüme kavuşması için çalışıyorlar. Yunan kaynaklar bu konuda AB’nin ikna edildiğini ve uygulamanın 1 yıl daha uzatılacağını belirtiyor.

Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması

Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması ile 2012’den bu yana Türk turistlere, Kos, Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için limanda Schengen vizesi verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyordu.

Yunanistan Kapıda Vize Uygulaması Devam Etsin İstiyordu

Yunan Adaları ‘daki turistlerin büyük çoğunluğunu Türk vatandaşları oluşturmakta. Bu nedenle Yunan yetkililer, Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması ‘nın devam etmesi konusunda sonuna kadar mücadele edecelerini bildirmişlerdi.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz