Gece Hayatı İle Ünlü Ada: Mykonos!

Yaz rüzgarları tarafından düzenli olarak savurulan küçük, kayalık bir ada, Akdeniz’de tatil için popüler bir mekan haline dönüşmüştür. Neden? Mykonos bir yer olduğu kadar bir yaşam biçimidir de. Zevkli ve çılgındır, alternatif yaşam tarzlarına karşı toleranslı davranmaktadır. Eşcinsel ziyaretçiler ve çıplak güneşlenenlerin ziyaret etmek istedikleri bir yer olan Mykonos, bu zamanda hemen hemen yirmi dört saat açık tasarımcı butiklerinden alışveriş yapmak isteyen ve gün ışıyana kadar kulüplere giden ünlü insanlarla dolup taşan moda bir yerdir. Ada, şaşırtıcı bir şekilde Yunan karakterini de Mykonos Kasabası, Ege’nin en güzel kasabalarından biridir. Ada, ailelerin yanı sıra zenginlere, yanlız seyahat edenlere ve sırt çantalı gezginlere’de hitap etmektedir. Arkeolojik hazineleriyle birlikte kutsal Delos adasına giden bir basamaktır, ama kendini sadece güneşe bırakmak isteyenler için de eşsiz kumsallara sahiptir.

Mykonos Adası - Deniz

Mykonos Adası – Deniz

Mykonos Kasabası adadaki tek büyük yerleşim alanıdır. Hala kıyıya demirleyen ve yakaladıklarını satan küçük bir filonun bulunduğu balıkçı limanından neşe saçarak dalga dalga süzülen bir arazi üzerine kurulmuştur. büyük ihtimalle adanın maskotu pelikan petros’u motorlar arasında badi badi yürürken, lezzetli balıklarını beklerken bulabilirsiniz. Limanın yayında, moda fotoğrafçılarının rağbet ettiği bir arka plan olan mazide kalmış ama hoş, yuvarlak kubbeli Paraportiani Kilisesi bulunmaktadır.

Limanın arkasında, dar sokaklardan oluşmuş bir labirentte, saksılar ve begonvillerle dolu, beyaz badanalı, balkonlu evler yer alır. Her köşede sanatçılar, mücevherciler ve moda restoranları bulabilirsiniz ama sabahın erken saatlerinde sokaklar sadece size ait olacaktır; bu şekilde güzel Kiklad mimarisinin her detayından zevk alabilirsiniz. Parlak boyalı kapıların ardında serin avlular gizlidir, dar sokakların taştan yolları beyaz boyalarla belirlenmiştir. Kasabanın kuzey sınırını çizen küçük koyda denize nazır Venedik tarzı balkonlar bulunmaktadır. Alefkandra Mahallesi ya da “Küçük Venedik” olarak bilinen semte, akşam güneş batarken bir şeyler içmeye veya deniz kenarında güzel bir yemek yemeye gidebilirsiniz. Buradan, kasabanın yukarısında yer alan ve bir sıra halinde dizilmiş beş yel değirmenini göreceksiniz.

Balıkçı limanından kuzeye ticari limana doğru yürürseniz, geleneksel Yunan ev eşyalarının sergilenmiş olduğu, küçük halk müzesine ulaşırsınız. Hemen yanında, güney otobüs istasyonunun bitişiğinde ilgi çekici arkeoloji müzesi yer almaktadır. Sergilenen buluntuların yanı sıra Delos sakinlerinin gömüldüğü Rineia’dan gelen defin heykelleri ile beraber diğer parçalar da görülmeye değer güzelliktedir.
Mykonos’un iç kesimleri kıraç ve tozludur. Tekdüze manzarayı bozan binalar, yamaçlara dağılmış 200’den fazla küçük, beyaz renkli şapeldir. Adanın ibadet merkezi 16. yüzyıldan kalma çan kuleleriyle kırmızı üsse (çatıya) sahip Tourliani Manastırı’dır. Bu manastır, adanın iç kesimindeki Mera köyünün merkezindedir; köyün huzurlu ve küçük meydanında keyifli bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Mykonos plajları bohem etkinliker açısından St. Tropez ile rekabet halindedir, ama kendinize göre bir yer bulabileceğiniz çok sayıda plaj ve koy da vardır. Kıyafet serbestisi olan Paradise Beach, sabah saatlerine kadar devam eden müziğiyle en ünlü plajlardan biridir. Bir sonraki koyda bulunan Super-Paradise eşcinsel insanların rağbet ettiği bir plajdır. Aileler, genellikle Platis Gialos ya da Psarou’ya giderler ancak buralar son derece kalabalık olabilir. Daha doğudaki Elia ve Agia Anna biraz daha geniştir.


Mykonos Gezi Rehberi

Mykonos Adasında Kesinlikle Görülmesi Gereken 5 Yer

Mykonos’da gece hayatından hariç yapılacak aktiviteler de var. Mikanos Adasında yer alan ve kesinlikle görülmesi gereken 5 Yer!

  • Rafity Gallery (Mökene)
  • Archaeological site of Delos (Delos)
  • Elia Beach (Elia)
  • Agios Sostis Beach (Agios Sostis)
  • Matoyianni Street (Mökene)

Mykonos Adasında Ne Yenir?

Her ada gibi Mykonos adası’da balık yemekleri ile ünlüdür. Akdeniz usulü ile hazırlanan et ve balık yiyeceklerini aşadığa belirteceğimiz en popüler 5 Restorant’ın birinde en uygun fiyatlarla yiyebilirsiniz.

 

Avli Tou Thodori

Avli Tou Thodori

Restorant Adı: Avli Tou Thodori
Konum: Platys Gialos
Fiyat Aralığı: 39 – 96 TL

 
 
 

Blue Myth Restaurant

Blue Myth Restaurant

Restorant Adı: Blue Myth Restaurant
Konum: Platys Gialos
Fiyat Aralığı: –

 
 
 

Nikos Gallop Restaurant

Nikos Gallop Restaurant

Restorant Adı:Nikos Gallop Restaurant
Konum: Platys Gialos
Fiyat Aralığı: 33 – 123 TL

 
 
 

Kikis Tavern

Kikis Tavern

Restorant Adı: Kikis Tavern
Konum: –
Fiyat Aralığı: 63 – 84 TL

 
 
 

Funky Kitchen

Funky Kitchen

Restorant Adı: Funky Kitchen
Konum: Mökene
Fiyat Aralığı: 63 – 84 TL

 


Mykonos Güncel Hava Durumu

Currently
Currently
Currently
Currently

Mykonos Adası Haberleri


Mykonos Adası Haberleri bölümünde en güncel haber üst bölüme yerleştirir. Mykonos adası ile alakalı daha derin araştırma için buraya tıklayın!

Paylaş:

Bir Cevap Yaz