Ege denizine yakınlığı bulunan Alonissos Adası Sporades Adalarının bir üyesidir. Skiathos ve Skopelos adalarına komşu olan ada insanıyla, turistiyle baya sessiz yaşam sürdürmektedir. Ada da feribot veya deniz otobüsü ile ulaşım sağlayabilir ve gezebilirsiniz.

2011 yılında Alonissos adasında Belediye tarafından yapılan bir nüfus sayımıda 2750 kişinin yerli olduğu kesinleşmiştir. Yerli insanı genellikle tarım ile uğraşım sağlamaktadır. Başlıca ürettiği şeyler ise badem, üzüm, incir ve zeytindir. Söz konusu ada da çok sayıda Ladin ağaçları da bulunmaktadır. Tarım ile beraber balıkçılık da sık yapılan bir meslektir ancak son zamanlarda turistlerin adayı sevmesi ile yerlilerin ana endüstirisi yavaş yavaş turizm olmaya başladı.

Ada tasarımı ile görenleri kendilerine bağlayan Alonissos Adası 129,6 km² lik bir alana sahiptir. Sizlerde organik tarım ve balık ürünlerini tatmak bununla beraber sessiz bir ada da tatil yapmak istiyorsanız Sporad Takımadalarına bağlı olan Alonissos adasını ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Bir Cevap Yaz